Logo ile

Fıtık Tedavisi

Halk arasında pek çok insanın gündelik yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen boyun ve bel fıtığı hakkında ameliyatsız tedavinin bulunmadığı yönünde yanlış bir bilgi bulunuyor. Bu bilgi ise dışarı çıkan bir dokunun ameliyat edilmeden tekrar yerine sokulamayacağı inancına dayanıyor. İnsan vücudunun kendinde oluşan tüm hasarları iyileştirebilme yetisine sahip veçeşitli terapilerle yüzde 98 oranındaki ameliyatsız tedavi başarısı göstermektedir.

2-10 seansta tedavi ediliyor

Tüm dünyada bel ve boyun fıtıklarının yalnızca yüzde 2’sine ameliyat müdahalesi yapılıyor. Ameliyat kararı verilmeden önce iyi düşünülmesi gerekiyor. Öncelikle fizik tedavi yöntemleri kullanılıyor. Fizik tedavinin cevap vermediği durumda ise manuel terapi ve nöral terapi kombinasyonları uygulanıyor. Manuel terapi yöntemini şöyle anlatabiliriz: “Manuel terapide çeşitli kas teknikleri ve eklem manipülasyonları yapılıyor. Bu uygulamalarla kas spazmları çözülüp ağrı-kas spazmı kısır döngüsü kırılmaya çalışılıyor. Manipülasyonlar ile hem disk dokusunun geri çekilmesi, sinir dokusu üstündeki baskının azaltılması, hem de faset eklemlerde oluşan blokajlar çözülmeye çalışılıyor. Uygulama, hastanın durumuna göre 2-10 seans arasında yapılıyor.”

Vücut kendini onarıyor

İkinci bir yöntem olan nöral terapide, vücudun iyileştirici sinir sistemi mekanizmalarını lokal anestezikler kullanarak aktifleştirmeye yönelik bir metot uygulanıyor.Burada yine yüzeysel ve bazen derin enjeksiyonlarla uygun uyaranları vererek vücudun kendi onarım mekanizmalarıyla kendini iyileştirmesi sağlanıyor.Bu iki yöntemin bir arada uygulanmasının fizik tedavi ile iyileşemeyen hastalarda büyük olasılıkla sorunu çözülmesinde yardımcı oluyor , boyun ve bel fıtıklarında ameliyatla tedaviye karar vermeden önce mutlaka bir fizik tedavi uzmanı görüşünün alınması ve yüzde 98 oranındaki ameliyatsız tedavi şansının sonuna kadar denenmesi gerekmektedir.