Logo ile

Metabolik Balans

Dr. Wolf Funfack tarafından uzun yıllar yapılan çalışmalar neticesinde geliştirirlmiş kilo ve metabolizma düzenleyici bir programdır. Bu beslenme programı güncel sağlık bilgileriniz , laboratuvar tahlilleriniz ve fiziksel özellikleriniz göz önüne alınarak kişiye özel hazırlanmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerde yetişkin insanların yaklaşık %65 i hem obeziteyle hemde fazla kilonun neden olduğu sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu yüzden birçok farklı diyet yöntemi geliştiriliyor ve deneniyor.

Ülkemizde sadece metabolic balance eğitimi alan tıp doktorları tarafından uygulanabilen bu program 4 aşamadan oluşuyor. Hazırlık dönemi olan birinci aşama 2 günden oluşuyor. İkinci aşama olan sıkı dönem en az 14 gün sürüyor. Bu aşamada kişi sadece kendi metabolizmasına uygun olan yiyecekleri yiyebiliyor. Rahat dönem olan üçüncü aşamada beslenme programına ek yiyecekler ilave ediliyor. Dördüncü aşama ise hayat boyu sürecek koruma dönemi.

Bildiğimiz gibi vücudun dengesi hormonlar tarafından sağlanır. Bu hormonlar vücut tarafından üretilebiliyorsa sorun oluşmaz ama kilolu bireylerde bu üretim yeterli seviyede olamıyor. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ve metabolik sendrom olarak adlandırılan hipertansiyon, kan yağlarında artış, tip 2 diyabet gibi hastalıklardan korunmanın yolu vücudumuzun hormon dengesinin sağlanmasından geçiyor. Metabolik Balans bu hormon dengesini, özelliklede vücudun insülin seviyesini normalleştirmeyi hedefleyen bir sistem. Bu dengenin sağlanabilmesi için asla taviz verilmemesi gereken 8 ana kural mevcut. Bunlar;

  • Her gün 3 öğün yenilmeli
  • Öğünler arasında en az 5 saatlik süre olmalı.
  • Bir öğün 60 dk dan fazla sürmemeli.
  • Yemeğe proteinle başlanmalı, yani ilk lokma mutlaka protein olmalı.
  • Her öğün sadece bir çeşit protein yenilmeli ve bir öğünde yenen protein başka öğünde yenilmemeli.
  • Son öğün en geç saat 21.00 da bitirilmeli.
  • Her gün mutlaka bir elma yenilmeli.
  • Vücudumuzun ihtiyacı olan su muhakkak içilmeli. (kg başına 35 ml)